Странице

уторак, 4. јун 2013.

Problemi sa hemoroidima - šuljevima , simptomi i lečenje


Hemoroidi ili šuljevi su veoma čest problem mnogih osoba. Mogu se opisati kao stanje kod koga vene donjeg dela rektuma (završnog dela debelog creva) i anusa (čmara) postaju otečene i upaljene. Tokom pražnjenja creva, dolazi do određenog pritiska na tu oblast, a kod nekih osoba dolazi do većeg pritiska iz različitih razloga. Takve osobe imaju veće šanse da dobiju hemoroide. To je zbog toga što naše vene imaju sklonost da se rastežu i natiču ako izvršimo veći pritisak na njih. Vene u rektalnoj oblasti počinju da otiču i stvaraju ispupčenja ako su izložene intenzivnom pritisku tokom dužeg perioda vremena.

 Konstipacija (zatvor) i neki drugi poremećaji varenja su čest uzrok hemoroida.
Postoje dva osnovna oblika hemoroida -unutrašnji i spoljašnji hemoroidi. Kako samo ime kaže, unutrašnji hemoroidi se stvaraju unutar rektuma i stoga se ne mogu osetiti. Spoljašnji hemoroidi se nalaze neposredno ispod kože, oko anusa i lako se mogu osetiti. U nekim slučajevima, unutrašnji hemoroidi mogu biti izbačeni kroz analni otvor, što se naziva prolaps hemoroida. Simptomi oba oblika šuljeva mogu biti različiti.

Oko polovina ukupne populacije starijih od 50 godina ima uobičajene simptome hemoroida. Sami po sebi, šuljevi nisu toliko opasni, ali mogu izazvati dosta neugodnosti, svraba i bola, naročito tokom defekacije. Mnogi se čak mogu uspaničiti kada prvi put primete krv tokom defekacije, ali ovo je jedan od najčešćih simptoma šuljeva.
Dok hemoroidi mogu biti izuzetno česti i ne bi trebalo da izazivaju zabrinutost, ovaj problem ne treba zanemariti. Šuljevi se obično javljaju kao upozorenje na nezdravu ishranu i način života, ili se mogu javiti kao simptom, ukazujući na neko drugo prikriveno stanje koje u nekim slučajevima zahteva hitno medicinsko lečenje. Ako se ne kontrolišu i ne leče duži vremenski period, hemoroidi mogu dovesti do komplikacija, kao što su hronični gubitak krvi, uklještenje hemoroida, odumiranje tkiva, pa čak i gangrena. Stoga, ako sumnjate da imate hemoroide, iili ako primetite neki od simptoma, neophodno je da se odmah javite lekaru.

Simptomi hemoroida

Postoji nekoliko različitih simptoma hemoroida i oni zavise od lokacije. Kako se unutrašnji hemoroidi nalaze u rektumu, najverovatnije ih nećete ni videti ni osetiti i, srećom, ne izazivaju ni mnogo nelagodnosti. Ipak, svaki napor pri pražnjenju creva može dovesti do trenja površine hemoroida i krvarenja. S tdruge strane, spoljašnji hemoroidi se nalaze izvan analnog otvora. Oni mogu i da se vide i da se osete i da izazivaju bolove. Neki od ostalih simptoma su:
  • Čvorić u blizini analnog otvora, koji je osetljiv i bolan.
  • Krvarenje tokom pražnjenja creva.
  • Isticanje fekalija.
  • Iritacija i svrab oko analnog otvora.
U slučaju da imate šuljeve, moguće je da nećete osetiti većinu simptoma, te zbog toga mogu proći neopaženo i čak početi da krvare. U slučaju pojave krvarenja hemoroida, nećete izgubiti veliku količinu krvi i morate, u stvari, biti pažljivi da bi to primetili, jer će najverovatnije to biti samo nekoliko kapi krvi. Neki simptomi mogu biti ozbiljniji i u njih spadaju:
  • Ošamućenost, vrtoglavica ili napadi nesvestice
  • Pojava ugrušaka krvi tokom pražnjenja creva ili krv pomešana sa stolicom
  • Stolica crne ili tamno crvene boje.
U slučaju da imate bilo koji od ovih teških simptoma, hitno posetite lekara. Nažalost, mnogi ignorišu analno krvarenje jer veruju da je uzrokovanjo šuljevima i da se lako mogu izlečiti kod kuće. Bez obzira da li se stanje može izlečiti kod kuće, poseta lekaru je izuzetno važna, jer postoje drugi zdravstveni problemi koji takođe mogu izazvati krvarenje iz rektuma, od kojih neki mogu biti prilično ozbiljni, kao što je rak debelog creva. Svaki slučaj bolova i učestalog krvarenja iz rektuma treba bez odlaganja biti pregledan i lečen od strane lekara.

Uzroci nastanka hemoroida

Hemoroidi su posledica proširenih vena koje nastaju u predelu anusa. Takvo stanje je u osnovi uzrokovano izlaganjem vena jakom pritisku. Osobe koje imaju probleme sa varenjem, kao što je konstipacija, koja izaziva naprezanje pri pražnjenju creva, su najpodložnije razvoju hemoroida. Dok je isključivi uzrok za nastanak hemoroida pritisak tokom pražnjenja creva, postoje mnogi faktori koji mogu izazvati ovaj problem. Neki od najčešćih uzroka hemoroida su:
  • Dugo sedenje u toaletu, uz nemogućnost pražnjenja creva
  • Prekomerna težina ili gojaznost
  • Redovno upražnjavanje analnog seksa
  • Problemi sa probavom, kao što su hronični zatvor i dijareja
Mnoge žene dobiju hemoroide tokom trudnoće. U stvari, trudnoća se smatra jednim od najčešćih uzroka hemoroida kod žena. U ovom slučaju, međutim, to je privremeni problem koji se rešava nakon trudnoće.

Mnoge osobe dobijaju hemoroide zbog genetskih predispozicija. Stoga, veće su vam šanse da dobijete šuljeve ako ih je imao jedan ili oba vaša roditelja. Zdrava ishrana sa dosta vlakana i dobra fizička forma mogu sprečiti nastanak ovog problema.
Ovo stanje preovlađuje kod starije populacije i najčešće se razvija posle 50. godine. Razlog tome može biti to što ste stariji, tkiva koja pružaju potporu venama u rektumu i anusu počinju da se istežu i bivaju slabija. Tako postaju sklona infekcijama, upalama, povredama i drugim sličnim problemima, kao deo procesa starenja.

Lekovi za hemoroide

Na svu sreću, hemoroide nije teško lečiti ili ublažiti bol jednostavnim prirodnim lekovima. U većini slučajeva, stručnjaci savetuju ljudima da prvo probaju sa jednostavnim lečenjem kod kuće, uključujući i neke promene u načinu ishrane i načinu života. Prirodni lekovi za hemoroideuglavnom donose značajno olakšanje. Najvažniji aspekt lečenja je, ističu stručnjaci, učiniti dugoročne promene u načinu ishrane i života održivim, da bi se postojeće stanje izlečilo i sprečio povratak bolesti. Kod veoma teških slučajeva, medicinsko lečenje je neophodno za brzo olakšanje, ali nijedan lek ne nudi dugoročno izlečenje. U nastavku teksta nabrojani su neki od najčešćih lekova za hemoroide:
  • Oralni analgetici: Aspirin, ibuprofen i acitaminofen pomažu kod ublažavanja bolova uzrokovanih šuljevima. Ipak, ovi lekovi deluju samo privremeno, tako da će možda biti potrebno da se uzimaju u redovnim intervalima. Ovi lekovi se mogu uzimati samo kraći vremenski period.
  • Upotreba vlažnog toalet papira: Brisanje analne oblasti suvim toalet papirom može povećati iritaciju i svrab. Zato je bolje koristiti navlaženi toaletni papir kako bi oblast oko anusa bila adekvatno očišćena. Međutim, važno je izbegavati papir koji je parfimisan ili sadrži alkohol jer može da izazove tešku iritaciju.
  • Topla kupka: Za ublažavanje bolova i nelagodnosti, dobro je da se u kadi sa toplom vodom provede nekoliko minuta svakog dana. Ovo ne samo da ublažava bol, već i smanjuje otekline do izvesne mere.
  • Hladne obloge: Kada treba smanjiti otok i upalu, led je jedan od najefikasnijih lekova. Stavljajte kesu sa ledom ili hladnu oblogu na oblast oko anusa svakog dana.
Osim upotrebe ovih metoda, takođe je veoma važno održavati ličnu higijenu da se problem ne bi pogoršao. U slučaju da ovakvo lečenje ne daje željene rezultate, možete pokušati sa nanošenjem krema ili mast za hemoroide ili supozitorije (čepiće) koji sadrže hidrokortizon.

Ako ovi lekovi ne smanje upalu u venama, može biti neophodno otpočeti sa drugim konvencionalnim vrastama lačanja kao što su podvezivanje hemoroida gumenom trakom, skleroterapija (injekcijom) i koagulacija. U nekim slučajevima se može pribeći i hiruškom uklanjanju (operacija) hemoroida.

Hemoroidi - ishrana

Vaša ishrana je najuticajniji faktor u lečenju hemoroida, jer ishrana ima direktan uticaj na rad vaših creva. Problemi s varenjem kao što su zatvor ili proliv, mogu značajno da pogoršaju hemoroide. Stoga, da bi sprečili pojavu hemoroida i ubrzali njihovo lečenje, treba se pridržavati odgovarajućeg načina ishrane. Ispod su navedene neke namirnice koje treba uvrstiti u ishranu za hemoroide:
  • Spanać
  • Suvo grožđe
  • Suve šljive
  • Mekinje i druge žitarice za doručak
  • Sirće
  • Hleb od celog zrna žitarica
  • Krompir
  • Brokoli
  • Braon pirinač
  • Ovas
  • Pomorandže
  • Pasulj
  • Papaja
  • Žitarice
  • Jabuke
  • Orasi
  • Grašak
Vlakna su najvažniji hranljivi sastojak u ishrani protiv hemoroida, jer regulišu stolicu i omekšavaju je. Da bi izbegli naprezanje pri defekaciji, što bi pogoršalo šuljeve, treba da povećate unos vlakana konzumiranjem više svežeg voća, povrća, žitarica, ceralija i pasulja. Vlakna se mogu unositi i u vidu suplemenata (dodataka ishrani). Da bi izbegli nadimanje, najbolje je da unos vlaknaste hrane povećavate postepeno.

Pravilna ishrana za hemoroide je nepotpuna bez velikih količina tečnosti, naročito vode. Važno je uzimati najmanje 8 do 10 čaša vode dnevno, da bi se olakšao rad creva i stolica održavala mekom.

Dok neke namirnice poboljšavaju stanje hemoroida, druge mogu da ga pogoršaju. Takve namirnice treba strogo izbegavati. Ispod su navedene neke namirnice koje izazivaju probleme s varenjem i pogoršavaju šuljeve:
  • Začinjena hrana
  • Alkoholna pića
  • Kofeinski napici kao što su kafa i gazirana pića
  • Beli hleb
  • Pasta
  • Pekarski proizvodi od rafinisanog brašna, kao što su peciva, kolači i pite.

Saveti

Vežbajte svakodnevno. Vežbanje oko 30 minuta svakog dana poboljšava opšte zdravlje, a takođe poboljšava i rad creva i umanjuje problem zatvora. Ovo zauzvrat smanjuje pritisak na krvne sudove anausa i sprečava nastanak hemoroida.
Vođenje zdravog načina života je važno za zdrav rad creva. Vreme obroka i veličina porcije su naročito važni i trebalo bi imati 4 do 5 manjih obroka tokom dana, umesto uobičajenog obimnog ručka i večere. Ovo omogućava bolju i efikasniju probavu. Isto tako, neka vaš poslednji dnevni obrok bude najmanje dva sata pre spavanja.

Iako je važno imati ustaljen ritam odlaska u toalet, idite čim osetite potrebu. Predugo čekanje može da pogorša problem. Izbegavajte da se napinjete prilikom defekacije.
Ako smatrate da je neophodno da koristite kremu ili mast za hemoroide, važno je da ih koristite ne duže od nedelju dana. Postoje neka neželjena dejstva koja se prepisuju ovim lekovima, kao što su osip i zapaljenje kože, pa ih zato ne treba primenjivati tokom dužeg perioda vremena.

U slučaju hemoroida koji su uporni i obilno krvare, bez odlaganja se javite lekaru.


Problem sa sinusima –evo leka!!!


Ovako, puna šaka (bolesnikova šaka, mali bolesnik, manje, veči hvata više), dakle, puna šaka suvog bosiljka, puna šaka cveta sušenog od kamilice i pola šake divlje nane, šaka hajdučke trave isto suve i šaka suve majčine dušice. To se pomeša i podeli u 4 doze, i to je mera za 4 dana. Svaki dan se uzme litar MINERALNE vode, voda provri, u to se sipa mešavina i pusti se minut, dva da vri. Stavi se na sto, bolesnik nadnese glavu i lice nad šerpu i pokrije se nečim preko glave, ramena i šerpe da sva para ide u nos i usta. Jeste gadno, ali i najgore slučajeve leči za otprilike 4 nedelje, svaki dan se to radi pred spavanje, posle toga se ide na spavanje sa kapom na glavi ili barem sa umotanom glavom u peškir. Ako se negde oko 8 dana pojavi neopisiv sekret iz nosa nikako ne koristiti kapi za nos jer zatvore sinus i onda opet jovo nanovo ide upala u sinusima, nikakve lekove ne piti za to vreme u smislu antibiotika i sl, ništa ne sipati u nos ili uši...

Ren
Ren je najpoznatiji prirodni lek protiv upale sinusa i u nasem narodu postoji puno razlicitih prica o tome kako se priprema za ovu vrstu lecenja. Ovde smo izdvojili dva recepta, jedan kao oblog a drugi sirup.

Oblog protiv upale sinusa

U flašu od pola litra staviti narendani ren do vrha napuniti vinskim sircetom, zatvoriti i na toplom držati 10 dana uz cešce muckanje. A zatim koristiti tako što se na svaki sat preko otvorenog grlica flaše udiše pet minuta.
Uvece tecnost sipati na tkaninu i držati na celu i potiljku, u toku noci. Ležati bez jastuka. Terapija traje pet dana.

Sirup protiv upale sinusa

Na mašini za meso sitno samleti 50 gr rena i 20 gr korena đumbira i 20 gr cikorije, pa tome dodati kašicicu cimeta. Dobijenu mešavinu sipati u staklenu teglu i dobro zatvoriti, pa uz povremeno muckanje deset dana držati kraj izvora toplote. Svako jutro nataste, pola sata pre jela, uzimati po jednu kafenu kašicicu ove smese.